RugCutters.Cz

English

Yes, we can speak English.....a bit ;-) Most of our dance students speak Czech (or Slovak :-) ), that's why we (usually) do our classes in Czech and all the description on this website is in Czech - we are sorry for that, but feel free to ask us anything, via e-mail or face to face at some dance party. However, when some English speaking student joins our classes, we do them in English (most of Czech dancers understand English, too) or at least bilingual.

2019 - nové názvy kursů Lindy hop

Od února 2019 jsme našim lindyhopovým kursům dali nové názvy, aby více odpovídaly obsahu a úrovni, a přidali jsme ještě nový kurs Lindy hop 1:

Lindy hop 1
Sem jsme vyčlenili část věcí z dřívějšího Lindy hop 1 (slow) a Lindy hop 1 (fast) a doplnili o to, co jsme v těchto kursech nestihli a pak nám to chybělo
Lindy hop 2
Dříve Lindy hop 1 (slow)
Lindy hop 2 (Lindy charleston)
Dříve Lindy hop 1 (fast)
Lindy hop 3
Dříve Lindy hop 2 (slow)
Lindy hop 3 (Lindy charleston)
Dříve Lindy hop 2 (fast)
Lindy hop 4
Dříve Intermediate Lindy hop - Swing out - basic turns & variations
Lindy hop 4 (Lindy charleston)
Dříve Intermediate Lindy hop - Lindy charleston variations

Pokročilé kursy se nadále jmenují Advanced Lindy hop xxx. Pokud se přihlásíte a podíváte se, kam jste kdy chodili, zobrazí se vám kursy už s novými názvy, ne s těmi, jaké měly v době, kdy jste tam chodili.

Kursy Lindy hop

Náš program Lindy hopových kursů a způsob výuky se poněkud odlišuje od přístupu většiny tanečních škol. Neučíme primárně kroky a figury, ale způsob, jak tančit. Jsme totiž praktici, kteří sami tancují na skutečných tančírnách, tancujeme s různými partnery různých úrovní a víme, že dobře si může zatancovat i úplný začátečník, který teprv před chvílí chytil rytmus. Není třeba se hned od začátku křečovitě učit příliš složité kroky a figury, když těch jednodušších se naučíte rychleji více a hlavně lépe. Už po absolvování našeho kursu s číslem 1 budete tancovat stejným způsobem, jakým tancují ti nejlepší a nejzkušenější tanečníci (jen trochu jednodušší kroky). Složitější kroky a figury se hravě doučíte potom, ale i ty jednoduché se vám budou stále hodit (třeba když váš momentální taneční partner ty složité neumí :-) nebo když hudba hraje příliš rychle/pomalu a chcete si odpočinout nebo ty složitější kroky v tomto tempu ještě neumíte).

Z toho plyne, že i naše základní kursy jsou vlastně poměrně pokročilé. Toho se ale ani v případě, že jste úplní začátečníci, nemusíte bát. Většinou je jednodušší se něco naučit rovnou pořádně než se odnaučovat a přeučovat něco, co jste až dosud dělali nějak ne úplně dobře :-) .

Jsem úplný začátečník:

V takovém případě určitě začni jedničkou. Od dvojky se to dělí na dvě paralelní větve. Obě jsou rovnocenné, přibližně stejně obtížné, a pokud budeš chtít opravdu tancovat Lindy hop, budou se ti hodit obě.

Už mám nějaké taneční zkušenosti, ale Lindy hop jsem ještě nezkoušel/a:

V takovém případě je také nejjistější poctivě začít jedničkou :-) Ale pokud máš zkušenosti s párovými tanci, kde se improvizuje, a rychle se učíš, můžeš zkusit i rovnou nějakou dvojku, případně zkusit jedničku a dvojku zároveň.

Už jsem se někde učil/a Lindy hop:

To je pak těžké obecně radit :-) Protože to je velmi individuální. Velmi často se setkáváme s tím, že někteří sice znají kroky a různé figury, ale nevědí, jak tancovat v souladu s hudbou a tanečním partnerem, což se na našich kursech dozvíte hned na začátku a v pokročilejších už předpokládáme, že to zvládáte. Pokud nejste opravdu hodně pokročilí, opět je nejlepší začít poctivě jedničkou a seznámit se s naším konceptem (výuky) tance od začátku. Pokud už tancujete opravdu dobře, můžete zkusit něco pokročilejšího. Nejlepší je potkat se s námi na tančírně a poradit se, co bychom vám doporučili.

Pokud se vám zdá tempo na kursech příliš rychlé,

doporučujeme si tentýž kurs zapsat opakovaně - a to buď než půjdete dál nebo i souběžně s nějakým navazujícím kursem. I když se to zpočátku nezdá, program je poněkud nabitý, na to, abyste kurs dokončili sice není třeba zvládnout úplně všechno, takže se nebojte, že byste se nechytali, ale pokud byste chtěli zvládnout opravdu úplně všechno dokonale, museli byste chodit na všechny tančírny, během týdne trénovat doma a ještě být nadprůměrně talentovaní :-) takže za případné opakování kursu se nemusíte stydět před ostatními ani sami před sebou.

Že by se to někomu zdálo příliš pomalé a nudné..... s tím jsme se ještě nesetkali :-)

Kurs nebo workshop?

Pokud začínáte, bude vám chvíli trvat, než se do toho naplno dostanete. Proto je lepší pro začátek zvolit kurs, kde jednotlivé lekce (a nakonec i jednotlivé kursy) na sebe promyšleně navazují a "nutí" vás se k tomu opakovaně vracet. Lindy hop je poměrně komplexní a pokud si chcete opravdu dobře zatancovat, musíte to prostě "dostat do těla". Pokud vám to ale z časových důvodů nevyhovuje nebo se prostě nechcete vázat předem, nabízíme i workshopy pro začátečníky.

Pokud už Lindy hop aktivně tancujete delší dobu, už máte na čem stavět a i z jednorázového workshopu si toho odnesete poměrně hodně, protože si to prostě přidáte k tomu, co už umíte, a tolik nehrozí, že to hned zase zapomenete.

Tančírny

Už na první lekci prvního kursu se naučíte tančit dostatečně na to, abyste mohli přijít na tančíru a celý večer tancovat. Ne třeba tak složitě, jako někteří tanečníci okolo, ale dost dobře na to, abyste se vedle nich nemuseli cítit nějak méněcenně. Počítáme s tím, že kdo se učí tancovat, tak tancovat i chce a využije k tomu každou příležitost. Tomu odpovídá i tempo na kursech, nestačí se to jen "naučit", ale také si to pořádně vyzkoušet a zažít, než se budete učit něco dalšího. A hlavně je to to, proč se učíme tancovat Lindy - abychom si ho mohli i zatancovat :-)