RugCutters.Cz

Informace o kursech Lindy hop

Do kterého kursu se mám přihlásit?

Od podzimu 2023 jsme přešli od tématicky zaměřených kursů ke kursům členěným čistě podle úrovně. Zjistili jsme totiž, že materiálu na učení máme přehršel, takže do tématických kursů se nám všechno ani nevešlo. Naopak jsme od předem vymezených témat byli často nuceni odbočovat, když jsme zjistili, že účastníci některé věci "nestíhají" a bude lepší je ještě procvičit. A vlastně nás i celkem baví  program lekcí operativně přizpůsobovat aktuálním potřebám účastníků tak, aby se nikdo nenudil a všichni si z toho něco zajímavého odnesli. Nakonec, Lindy hop je součást jazzu a k jazzu a Lindy hopu patří improvizace, tak proč nezapojit improvizaci i do výukových metod??

Takže ve výsledku máme sice zdánlivě jen asi 4 druhy lindyhopových kursů, ovšem obsah kursu se stejným názvem je pokaždé jiný a přizpůsobený konkrétním účastníkům. Takže zhodnoťte svoji úroveň, zapište se do příslušeného kursu a zbytek s důvěrou nechte na nás!

Jak poznám svoji úroveň?

Správně zhodnotit svoji úroveň je někdy těžké.? Různí lidé mají různé pohybové zkušenosti (nemusí se jednat jen o tanec, ale i jiné pohybové aktivity), různou schopnost vnímat rytmus (muzikanti a lidé, kteří poslouchají jazz a swing jsou často ve výhodě) a různou schopnost ty pohybové zkušenosti spojit s tím rytmem. Každý má také jiný talent a jinou rychlost učení. Takže nelze stanovit úroveň jen podle toho, jak dlouho tancujete a kolik jakých kursů a workshopů jste absolvovali.

Někdy není na škodu se, i v případě, že máte s Lindy hopem už zkušenosti, vrátit k základům. I v kursu pro začátečníky často probíráme věci, se kterými mají i zkušenější tanečníci jisté potíže, tak se nemusíte příliš obávat, kdybyste si vybrali příliš nízkou úroveň a nudili se. Zkuste začít spíš nižší úrovní a až to budete opravdu s přehledem zvládat, přejít na vyšší. Předpokládáme, že nikdo se to nenaučí dokonale za pár týdnů, na jedné úrovni můžete klidně strávit několik měsíců i let, než se dostanete dále. V případě pochybností se nebojte s námi poradit!

  • Začátečníci (beginners): nemusíte umět nic, všechno vás naučíme ?
  • Mírně pokročilí (beginners/intermediate): pokud jste hodně dobří a učíte se hodně rychle, můžete zkusit naskočit i rovnou do této úrovně, všechno vždy alespoň stručně zopakujeme. Jinak ale předpokládáme, že už nějaké zkušenosti s Lindy hopem máte, chodíte alespoň občas na tančírny a umíte plynule a v rytmu něco zatancovat. Měli byste alespoň tušit, co je to rock step, kick step, triple step, send out, circle, swing out, tuck turn, charleston, 6-count, 8-count, bounce atd. Nemusíte samozřejmě dokonale umět úplně všechno z tohoto seznamu, stačí aspoň něco
  • Středně pokročilí (intermediate): předpokládáme, že už tancujete nějakou dobu (klidně několik let), chodíte na tančírny a nemáte problém tancovat v téměř jakékoliv rozumném tempu. Nemáte problém se základním vedením a následováním, umíte používat stretch a práci s tělem a setrvačností. Umíte aspoň trochu swing out se swivels a Lindy charleston.
  • Pokročilí (advanced): Lindy hop je již delší dobu vaší vášní, všechny základní věci už máte v malíčku, a chcete si rozšířit taneční repertoár o další méně obvyklé či náročnější variace.

Samozřejmě není žádný problém zapsat se i do dvou kursů různých úrovní současně. Zvlášť když se cítíte "tak někde mezi".

Co budu na lekce potřebovat?

Téměř nic. Na lekcích není žádný striktní dress-code, přijďte tak, jak se budete cítit pohodlně, jestli zvolíte sportovní nebo společenský oděv je čistě na vás. Co se týká obuvi, ideální jsou taneční boty bez vysokých podpatků s klouzavou (nejlépe koženou) podrážkou. Na Lindy hop se též hodí boty s měkkou podrážkou (obyčejné placaté tenisky). Někdo si i tenisky podlepuje kůží, aby lépe klouzaly. V klouzavých botách se naučíte lépe tančit, interakce v páru s nimi fungují mnohem lépe.

Důležitou rekvizitou je též dobrá nálada, trpělivost a chuť učit se novým věcem ?

Potřebuji na kurs partnera?

Pokud se budete hlásit v páru, máte v našem registračním systému přednost. Vždy se snažíme držet poměr leaderů a followerů pokud možno vyrovnaný. Ale pokud nemůžeš sehnat nikoho, kdo by s tebou na kurs chodil, není žádný problém zapsat se jednotlivě, někdo se vždycky najde. Nemusíš se bát, že bychom tě "spárovali" s někým konkrétním, hlídáme jen celkové počty, na lekcích se partneři střídají, takže i ti, co se přihlásili v páru tancují nakonec se všemi.

Střídání partnerů

Na lekcích je zvykem střídat partnery. S čím více partnery se to budete učit, tím více zpětné vazby dostanete. A to jak přímo od nich, tak od lektorů. Na lekcích opravdu individuálně sledujeme každého a snažíme se poskytovat rady a náměty přímo na míru, a pokud se partneři střídají, je to mnohem snažší.

Samozřejmě ale respektujeme, pokud se nějaký pár střídat nechce, ať už z jakéhokoliv důvodu. Naše dlouhodobá zkušenost ale ukazuje, že takovíto lidé v průměru postupují znatelně pomaleji, než ti, co se střídají, proto to nedoporučujeme. Někteří to také řeší tak, že se někdy střídají (třeba jen část lekce) a někdy ne; to je určitě lepší, než nic.