RugCutters.Cz

Pravidelné kursy a lekce


Lindy hop kurs pro mírně pokročilé

Máte rytmus, chodíte na swingové tančírny, zvládnete úplné základy lindy hopu tak, že si jakž-takž zatancutete, a to třeba i s někým "cizím"? Že vám to sem-tam někde zadrhává nevadí, zdokonalíte se právě na tomto kursu! Všechny základy radši ještě zopakujeme od začátku, ale budeme postupovat rychleji (a dostaneme se dál), než na kursu pro začátečníky.

Za jeden relativně krátký kurs zpravidla není možné zvládnout všechno, co se můžete na této úrovni naučit, proto doporučujeme tento kurs absolvovat opakovaně, aby vám nic neuniklo. Obsah bude totiž pokaždé trochu jiný, uzpůsobujeme jej individuálním potřebám účastníků. Lindy hop je téměř bezednou studnicí tanečních rytmů, pohybů, kroků a nápadů, takže nudit se rozhodně nebudete.

Cena: 990 Kč / 6 lekcí


Lindy hop kurs pro začátečníky

Nikdy jste netancovali lindy hop a chcete začít? Tento kurs je právě pro vás!
Provedeme vás úplnými základy swingového tancování tak, abyste si již v průběhu kursu mohli zatancovat na tančírně.

Za jeden relativně krátký kurs zpravidla není možné zvládnout všechno, co se můžete na začátečnické úrovni naučit, proto doporučujeme tento kurs absolvovat opakovaně, aby vám nic neuniklo. Obsah bude totiž pokaždé trochu jiný, uzpůsobujeme jej individuálním potřebám účastníků. Lindy hop je téměř bezednou studnicí tanečních rytmů, pohybů, kroků a nápadů, z nichž spoustu zvládnou i úplní začátečníci, takže nudit se rozhodně nebudete.

Cena: 990 Kč / 6 lekcí


Varianty Shim Shamu

Shim Sham ("Goofus") je původně stepařská choreografie, kterou vytvořili v roce 1927 Leonard Reed a Willie Bryant. Začátkem 30. let  byla velmi
oblíbená jako rozlučkové číslo, které na jevišti tančili všichni vystupující v jedné řadě: tanečnice, muzikanti, zpěváci a prý dokonce i číšníci.

Různí umělci si Shim Sham upravovali podle sebe a tančili jej na vystoupeních. V průběhu let vzniklo několik významných verzí, které si v tomto kurzu zatančíme.

V rámci kurzu si představíme 6 různých variant Shim Shamu:
 • "Lindyhoperský" Shim Sham od Frankieho Manninga
 • Shim Sham Frankieho Manninga a Chazze Younga + rozšíření od Ryana Francoise
 • Al Mins & Leon James Shim Sham
 • Dean Collins Shim Sham
 • Shim Sham Leonarda Reeda a Willieho Bryanta
 • Slip Slop Shim Sham Kevina St. Laurenta

Pro účast na kurzu není nutná žádná předchozí znalost solo jazzu nebo Shim Shamu, nicméně může být výhodou.

Cena: 1000 Kč/8 lekcí


  SWING - Lindy hop workshop - základy

  Provedeme vás základy swingového tance, principy vedení a následování si vyzkoušíme na jednoduchých figurách, které hravě zvládnou i začátečníci. Předchozí taneční zkušenosti nejsou potřeba. SWING je uvolněný a hravý tanec, přijďte si ho vyzkoušet s námi!  

  Cena: 500 Kč / 3h


   Solo swing workshop - Shim sham variations

   Cena: 120 Kč


    Solo swing workshop - Shim Sham

    Shim Sham je původně stepařská choreografie, kterou vytvořili v roce 1927 Leonard Reed a Willie Bryant. Začátkem 30. let  byla velmi oblíbená, na konci mnohé show ji jako rozlučkové číslo na jevišti tančili jako line dance (tedy všichni v řadě) všichni zúčastnění: tanečnice, muzikanti, zpěváci a prý dokonce i číšníci — zatímco tap-dancers tančili se všemi technickými finesami, ostatní si to zjednodušili tak, aby to aspoň nějak zvládli.

    A Shim Sham tančili ve 30. letech také průkopníci Lindy hopu v legendární tančírně Savoy, svoji vlastní pozměněnou verzi bez klapání. Většinou jen malá skupinka někde v koutku, bez velké pozornosti ostatních tanečníků. Existuje celá řada variant této choreografie spojených se jmény jako Al Minns & Leon James, Frankie Manning, Dean Collins a dalšími.

    Dnes je mezi jitterbugs nejoblíbenější a nejznámější verze Frankieho Manninga z poloviny 80. let, kterou se také můžete naučit na tomto workshopu. Je vymyšlená tak, aby byla zvládnutelná i pro úplné swingové nováčky a přitom krásně vyjadřuje esenci swingového rytmu. Můžete si ji zatančit na jakoukoliv skladbu s 32taktovou formou (tedy 95 % všech swingových písní), klidně i někde bokem všeho dění (jako kdysi swingaři v Savoyi). Na dnešních swingových tančírnách často tančí Shim Sham celý sál — a je to také jakási vzpomínka na ambasadora Lindy hopu.

    A takhle tančil Shim Sham Frankie Mannig osobně ve svých 93 letech:

    Cena: 120 Kč


     Solo swing workshop - Jitterbug Stroll

     Jitterbug Stroll je swingová line-dance choreografie, kterou vytvořil v roce 1992 Ryan Francois. Občas se s ní můžete potkat na swingových tančírnách, tak se ji naučte, ať se můžete taky přidat — nebo si ji můžete zatančit i sami, třeba i doma. Jitterbug znamená, že je to swingové, stroll odkazuje na rock'nrollový tanec z 50. let, který se (stejně jako Jitterbug Stroll) také většinou tančí postupně do čtyř směrů.

     Narozdíl od známějšího a tradičnějšího Shim-Shamu, který využívá klasickou swingovou 32taktovou formu, takže si jej můžete zatančit na 95 % swingových skladeb, Jitterbug Stroll má formu „bluesovou“ 12taktovou, která sice byla oblíbenější až v pozdnějším období (rhythm&blues, rock&roll), ale má ji několik klasických swingovek, např. One O'Clock Jump nebo Woodchoppers' Ball, na který Jitterbug Stroll tančí na následujícím videu sám autor (ten v klobouku):

     Cena: 120 Kč


      Solo swing - solo routines

      Cena: 960 Kč / 6 lekcí


       Swing dance taster

       Krátká ochutnávková lekce swingového tance.


        Lindy hop 1 (single time)

        Pro úplné začátečníky i pro ty, kteří chtějí do svého tance vnést více lehkosti.

        V Lindy hopu se používá několik různých druhů kroků (single step, triple step, kick step, ...), které jsou ve většině situací vzájemně zaměnitelné. Na to, abyste si dobře zatancovali, vám budou pro začátek stačit ty nejjednodušší (proto single time). O to více času nám zbude na vlastní tancování - vnímání rytmu, plynulost, lead & follow, muzikalitu, improvizaci. Proto je tento kurs vhodný i pro pokročilejší tanečníky, kteří si chtějí tyto věci (často chápané jako pokročilé) zdokonalit.

        Základní rytmus, tedy co je to vlastně ten swing, a jak ho tanečně ztvárnit. Komunikace s partnerem (lead & follow). Základy improvizace a muzikality. 6-count, 8-count, x-count, jejich střídání a variace. Možná zvládneme i nějaký jednodušší swing-out slightly smiling face

        Jak budete tančit po absolvování tohoto kursu se můžete podívat zde:        Potom můžete pokračovat kursem Lindy hop 2 (double time) a/nebo Lindy hop 2 (triple time).

        Cena: 960 Kč / 6 lekcí


         Lindy hop 2b (double time) (Lindy charleston)

         Jeden ze dvou našich lindyhopových kursů úrovně 2 (ten druhý je Lindy hop 2a (triple time)). Oba volně navazují na Lindy hop 1 (single time). Ten je sám o sobě už poměrně pokročilý, takže pokud s lindy hopem teprve začínáte (přestože jste se už třeba i naučili nějaké kroky), měli byste začít
         s LH1 nebo si jej alespoň zapsat co nejdříve. V LH2b sice nepotřebujete žádné konkrétní kroky z LH1, ale některé tam probírané dovednosti jsou pro zajímavé, pokročilé, ale přesto pohodové tancování důležité.

         Charleston je tanec typický pro předswingovou éru ve 20. letech (a dříve). Jak ale ve 30. letech hudba začala swingovat, začal swingovat i charleston a stal se nedílnou součástí vznikajícího Lindy hopu. Tento "swingový charleston" nakonec vypadá o dost jinak, než ten původní.

         Charlestonové kroky a spoustu jejich variací využijeme hlavně v rychlejších tempech. Na tomto kursu se naučíme, že i věci, které jsou hodně rozevláté a vypadají namáhavě, lze tancovat naplno v pohodě i hodně rychle, pokud cítíme správně rytmus a necháme pohyb plynout přirozeně.

         Side-by-side charleston, hand-to-hand charleston a jejich variace.

         Jak přibližně budete tancovat po absolvování tohoto kursu se můžete podívat zde:


         Dále můžete pokračovat kursem Lindy hop 3b (double time), který na tento kurs přímo navazuje, nebo paralelním Lindy hop 2a (triple time).

         Cena: 960 Kč / 6 lekcí


          Lindy hop 2a (triple time)

          Jeden ze dvou našich lindyhopových kursů úrovně 2 (ten druhý je Lindy hop 2b (double time)). Oba volně navazují na Lindy hop 1 (single time). Ten je sám o sobě už poměrně pokročilý, takže pokud s lindy hopem teprve začínáte (přestože jste se už třeba i naučili nějaké kroky), měli byste začít s LH1 nebo si jej alespoň zapsat co nejdříve. V LH2a sice nepotřebujete žádné konkrétní kroky z LH1, ale některé tam probírané dovednosti jsou pro zajímavé, pokročilé, ale přesto pohodové tancování důležité.

          Pokud hudba nehraje příliš zběsile, můžeme svoje taneční kroky "zahustit" a vytvářet typický swingovaný rytmus (většinou pomocí triple step nebo kick ball change). Tyto rychlejší kroky nám zejména v pomalejších tempech dodají více volnosti a možností variací. Nabytých dovedností posléze plně využijeme v navazujícím kursu Lindy hop 3a (double time), kde se budeme soustředit na nejtypičtější lindyhopovou figuru, swing out.

          Lead & follow, improvizace, muzikalita. Triple step, rock step. Základní rytmické vzorce 8-count & 6-count a jejich střídání a variace. Breaks.

          Jak přibližně budete tancovat po absolvování tohoto kursu se můžete podívat zde:


          Dále můžete pokračovat kursem Lindy hop 3a (triple time), který na tento kurs přímo navazuje, nebo paralelním Lindy hop 2b (double time).

          Cena: 960 Kč / 6 lekcí


           Lindy hop 3b (double time) (Lindy charleston)

           Navazuje na kurs Lindy hop 2 (Lindy charleston).

           Naučíme se několik dalších variací. 8-count, 6-count (jitterbug), tandem charleston, swing-out, ...

           Cena: 960 Kč / 6 lekcí


            Lindy hop 3a (triple time)

            Navazuje na kurs Lindy hop 2.

            Není triple step jako triple step. Rytmus. Lead & follow. Čím méně síly, tím více tance. 6-count, 8-count, 4-count, 2-count, 10-count, aneb jak si u tance nepočítat. Sugar push. Rotace. Swivels. Swing out.

            Cena: 960 Kč / 6 lekcí


             Lindy hop 4b (double time) (Lindy charleston)

             Lindy charleston v mnoha dalších modifikacích. Zaměříme se na další variace v tandem charlestonu a nové figury, kterými můžete obohatit i Váš základní charleston v pozici side-by-side

             Cena: 700 Kč / 5 lekcí


              Lindy hop 4a (triple time) - Swing out a základní variace

              Především swing-out jako nejtypičtější lindyhopová figura. Neučíme se ho však (jen) v nějaké definitivní neměnné verzi, ale jako velmi subtilní a tvárnou záležitost, která je vynikajícím odrazovým můstkem pro spoustu zajímavých variací. Inside turn, outside turn, Texas Tommy (a spousta jeho variací) a další oblíbené variace.

              V tomto kursu budeme ve velké míře používat techniku z předchozích kursů. Pokud jste u nás noví a nechodili jste do kursu Lindy hop 3, poraďte se s námi předem, zda je kurs pro Vás vhodný.

              Cena: 800 Kč / 5 lekcí


               Lindy hop 5 - Lindy charleston choreo

               Pro velmi pokročilé tanečníky lindy. Budeme využívat pokročilé lindy charleston variace - variace v tandem charleston, hand-to-hand charleston a taneční breaky v choreografii.

               Cena: 700 Kč / 5 lekcí


                Step pro začátečníky se Štěpánem Jordánkem

                Workshop stepu pro úplné začátečníky, ale nejen pro ně. Na workshop nejsou potřeba stepařské boty, stačí běžná pohodlná (taneční) obuv.

                Štěpán se věnuje swingu a stepu již více jak 10 let. Spolupořádá mezinárodní swingové a stepařské festivaly nejen v Praze (PSSF, PSX, Letní swingová škola) a další swingové akce a workshopy. Posledních 7 let učí pravidelné kurzy swingu a stepu v taneční škole Zig-Zag v Praze a na mezinárodních swingových festivalech ve střední Evropě. Krom toho jej můžete potkat na mnoha akcích jako DJ. Je nám ctí, že se s námi může podělit o svoje stepařské znalosti.

                Časový harmonogram workshopu
                • 10:30 – registrace
                • 11:00 – 12:00 – lekce 1
                • 12:15 – 13:15 – lekce 2
                • 13:15 – 14:45 – přestávka (oběd)
                • 14:45 – 15:45 – lekce 3
                • 16:00 – 17:00 – lekce 4
                Cena workshopu: 500 Kč za osobu

                Cena: 500 Kč - 4 hodiny


                 Lindy hop workshop pro začátečníky

                 Intenzivní výuka základů swingového tance, po kterých se můžete vrhnout rovnou na parket!

                 Cena: 500 Kč / 3 h


                  (Ne)swingové tance

                  Tento kurz vás provede historií párových tanců, které předcházely swingu a staly se inspirací pro swingové tance. Během kurzu se budeme věnovat hlavně tancům 10. a 20. let minulého století. Kurz je určen pro všechny začínající tanečníky, kteří se chtějí naučit tančit párové tance, ale i pro swingové tanečníky, kteří chtějí pochopit souvislosti mezi tanci a nespokojí se jen s hromadou figur, které jsou prostě dané a učí se v tanečních školách.                  Cena: 1000 Kč / 6 lekcí - 90 minut


                   Advanced Lindy hop - Playing with leading & following

                   Když si myslíte, že už všechno znáte. Hrátky s lindy hopem a nečekané kousky, které překvapí Vaší partnerku! Přidáme do tance ještě více rytmických kombinací a vedených footworků, které můžete použít při Vaši improvizaci v páru.

                   Cena: 700 Kč / 5 lekcí


                    Advanced Lindy hop - Tips & Tricks for creative dancers

                    Lindy hop pro nadšené a zvídavé tanečníky na úrovni mírně pokročilí až pokročilí! Tentokrát o konkrétních tipech (i technických) jak vylepšit váš tanec s partnerem či partnerkou a jak zařadit nové breaky a neobvyklé variace do variací, které už dobře znáte ;-) Kurz rozšiřuje váš základní a mírně pokročilý taneční repertoár o nové pokročilé variace

                    Cena: 700 Kč / 5 lekcí


                     Advanced Lindy hop - Improve your swing-outs

                     Přestože je kurs více technicky zaměřený, praktikujeme na nových zajímavých variacích, které jsou založeny na dobře zvládnutém swing outu, takže nudit se na kurzu rozhodně nebudete. Naopak, toto je příležitost posunout váš tanec nenápadným a hravým způsobem na vyšší taneční úroveň :-)

                     Cena: 700 Kč / 5 lekcí


                      Solo swing 1

                      Jazz steps a solo charleston! Na Solo swing nepotřebujete partnera a přitom můžete swingovat! Jazz steps, jazzové mini choreografie a solo charleston! Vhodné jak pro začátečníky, kteří se by se rádi seznámili se swingovým rytmem, tak pro mírně pokročilejší, kteří mohou ve Solo swing rozvíjet své rytmické a muzikální dovednosti swingového tance. Znalosti a dovednosti pak můžete uplatnit i v párovém tancování :) Kurz se otevře při minimální počtu účastníků 6.

                      Cena: 900 Kč / 6 lekcí


                       Collegiate Shag BEG

                       Workshop pro začátečníky.

                       Cena: 250 Kč / 2 h


                        Collegiate Shag INT

                        Collegiate Shag je tanec vhodný na středně rychlé až rychlé tempo swingu.

                        Tento kurz je určen pro pokročilejší tanečníky, kteří zvládaji tančit základní figury Double rhythm Shagu. Budeme se zaměřovat na footworky, složité figury a techniku tance na rychlou hudbu.


                        Ukázky tance:                        Cena: 750 Kč / 6 lekcí


                         Balboa

                         Cena: 250 Kč / 2 h


                          Balboa INT

                          Workshop pro mírně pokročilé. Znalost základních figur (up hold, down hold basic, out and in a toss-out) výhodou.

                          Cena: 250 Kč / 2 h


                           Rockabilly Jive

                           Minikurs tance, který si s chutí zatancujete na naše spřátelené rock´n´rollové kapely. 3 lekce. Učí Táňa a Pavel

                           Cena: 350 Kč / 3 lekce