RugCutters.Cz

English

Yes, we can speak English.....a bit ;-) Most of our dance students speak Czech (or Slovak :-) ), that's why we (usually) do our classes in Czech and all the description on this website is in Czech - we are sorry for that, but feel free to ask us anything, via e-mail or face to face at some dance party. However, when some English speaking student joins our classes, we do them in English (most of Czech dancers understand English, too) or at least bilingual.

Kursy Lindy hop - jak se v tom vyznat :-)

Naše kursy Lindy hopu jsme nově pro větší přehlednost rozdělili do třech úrovní:

  • Basic Lindy hop
  • Intermediate Lindy hop
  • Advanced Lindy hop

Lindy hop se nenaučíte za 6 lekcí jednoho kursu (stejně, jako se za 6 lekcí nenaučíte hrát na housle nebo mluvit plynně italsky). Naše kursy jsou určeny především těm, kteří se opravdu chtějí naučit dobře tancovat Lindy hop, třeba proto, že mají rádi swing a chtějí chodit na tančírny. K tomu se hodí dobré základy, na kterých se potom dá relativně rychle vystavět krásná a efektní solidní stavba. Ani u domu nejsou základy příliš vidět, ale o to déle trvá je kvalitně postavit, jsou ale důležité, aby se to potom celé nezhroutilo nebo nebylo potřeba to dodatečně podpírat. Naše basic kursy sice nejsou nabité přehršlí různých figur (i když jich tam je také dost), ale poskytnou vám především dobrý základ pro další rozvoj, v kursech intermediate se pak za odměnu naučíte spoustu efektních pohybů a budete se už cítit jako opravdoví Lindy hoppers. A pokud vám to nestačí, jste Lindy hopem zcela pohlceni a chcete si užívat pohyb na hraně jemných nuancí, dokonalou souhru s partnerem a reagovat na hudbu ještě dřív, než ji uslyšíte, pak jsou tu pro vás kursy kategorie advanced.

Ano, naše kursy jsou především pro lidi, kteří chtějí opravdu tančit, chodit na tančírny, a tak nějak počítáme, že vedle chození na kurs chodíte i na ty tančírny, bavíte se a tancujete (čímž si nejlíp zažijete to, co jste se na lekci naučili, a vyzkoušíte si, jak to funguje v reálném světě mimo laboratorní podmínky tanečního studia). Už na úplně první lekci Basic Lindy hop 1 se naučíte věci, které zvládnete tancovat na jakékoliv tempo a můžete je tancovat klidně celý večer. Na tančírnách se nehraje na to, kdo je "začátečník" nebo "pokročilý", a rozhodně se nemusíte bát, že by se na vás někdo díval skrz prsty proto, že svým "nedokonalým" tancem zabíráte místo na parketu :-)

Basic Lindy hop

Tato úroveň se skládá ze dvou paralelních dvojic navzájem na sebe navazujících kursů:

  • Basic Lindy hop 1 (fast) → Basic Lindy hop 2 (fast)
  • Basic Lindy hop 1 (slow) → Basic Lindy hop 2 (slow)

Slovo basic v názvu odkazuje na základy, nikoliv na to, že by kurs byl určen pouze pro začátečníky. Pod pojmem základy Lindy hopu si každý může představit něco jiného. My si pod tím představujeme (narozdíl od některých tanečních škol a autorů některých výukových videí) především schopnost improvizovat v páru - a to tak, že změna může přijít kdykoliv, nejen až poté, co dokončíme předem nacvičenou figuru. I v úrovni basic se naučíte samozřejmě spoustu oblíbených lindyhopových pohybů, jako je swing-out, charleston, tuck turn atd., navíc ale i s možnými odbočkami a dobrou technikou, se kterou se i na mezinárodních workshopech můžete někdy setkat až v úrovni advanced.

I tak to ale zvládnou i úplní začátečníci. Obsah těchto kursů je ovšem celkem nabitý a má více vrstev, přes které je potřeba se dostat, pokud si z dalších navazujících kursů chcete odnést maximum. Rychlost výuky je naladěná zpravidla na průměrné až lehce nadprůměrné tanečníky s tím, že kdo potřebuje více času nebo prostě chce jít více do hloubky, zapíše si tentýž kurs i opakovaně. Zpětná vazba od lidí, kteří tak učinili, je téměř stoprocentně pozitivní a opakování jim odkrývá další vrstvy a nové obzory. Nezaměřujte se zde jen na kroky, těmi se také zabýváme, ale tvoří jen tak 20 % toho důležitého :-)

"Slow" a "fast" je čistě naše interní rozlišovací označení, jinde se s těmito pojmy nesetkáte (resp. možná setkáte, ale dost možná to bude znamenat něco trochu jiného). Lindy hop je poměrně komplexní záležitost a kdybychom ho na vás hned od začátku valili v plné šíři, asi by vám z toho praskla hlava :-) Proto jsme to nadávkovali do dvou paralelních větví, v té "fast" tancujeme spíš na rychlejší hudbu (tedy spíše jednodušší věci), v té "slow" tancujeme spíš na pomalejší hudbu (tedy spíše složitější věci). Náročnost je srovnatelná a základ obojího je společný a brzy poznáte, že když hraje nějaká středně rychlá hudba, můžete to libovolně kombinovat - o což byste se měli pokoušet při každé příležitosti. Na tančírnách se to rozhodně nerozlišuje :-)

Intermediate Lindy hop

Zatímco v úrovní basic jsme se zaměřovali především na "gramatiku" (= taneční techniku), v úrovni intermediate se snažíme maximálně rozšířit "slovní zásobu" (tedy co nejvíc různých figur a variací). Tedy vlastně to, s čím se můžete často setkat v různých kursech a výukových videích pro začátečníky. Ovšem my po vás nebudeme chtít, abyste se to jen slepě naučili (jako byste se cizí jazyk učili z frázového slovníku bez pochopení, co znamenají jednotlivá slova, tím pádem bez možnosti si věty změnit podle potřeby), ale abyste i pochopili, jak a proč to funguje a uměli si třeba i vytvářet vlastní jednoduché variace. K tomu ale budete potřebovat to, co jste se naučili v úrovni basic. K tomu doplníme pár efektních, ale jednoduchých triků, použití některých sólových kroků v Lindy atd.

Úroveň intermediate tvoří několik paralelních kursů, z kterých si můžete vybírat dle libosti, navzájem na sebe nenavazují, ale všechny navazují kursy úrovně basic. Pro některé (je to u nich uvedeno) stačí absolvovat pouze jednu z paralelních větví basicu (slow nebo fast), tato možnost je ale myšlena výhradně pro ty, kterým z nějakých důvodů nevyhovuje rozvrh a při nejbližší příležitosti si doplní zbývající basic kursy na úplnou čtveřici.

Advanced Lindy hop

Jak již název napovídá, zde děláme pokročilé věci :-) Zpravidla si ukážeme nějakou novou pokročilejší techniku, která nám otevře dveře ke spoustě nových krásných variací, na kterých si ji vyzkoušíme. Většina těchto technik vyžaduje, abychom tančili dostatečně uvolněně, plynule a uměli vycítit jemné rozdíly v pohybu partnera. O trochu větší "stretch" nebo o malou chvíli dříve nebo později někdy dokáže zázraky :-)

Podobně jako úroveň intermediate je i úroveň advanced tvořena několika paralelními na sebe nenavazujícími tématickými kursy, co se tam konkrétně dělá se můžete dočíst v jejich jednotlivých popisech.

... dobře, a co si mám teda vybrat???

Co si vyberete je čistě na vás, neděláme žádné povinné auditions a podobné věci. Pokud ale přeceníte svoje síly a vyberete si příliš pokročilý kurs, vystavujete se riziku, že to pro vás nebude nijak užitečné a nic nového si z toho nakonec neodnesete, protože to bude mimo vaše chápání a schopnosti (čehož si ale někdy ani nemusíte všimnout, protože to třeba "pochopíte", ale jinak, než to bylo myšleno). Na kursech se snažíme věnovat každému individuálně (většinou tam z tohoto důvodu máme jen něco kolem 5-6 párů); na to, abychom se věnovali individuálně někomu, kdo vůbec nezvládá ani věci z předchozí úrovně, natož to nové, co zrovna probíráme, tam ale bohužel není prostor. V extrémních případech si vyhrazujeme právo vyřadit z tohoto důvodu takovéto účastníky i z "change partners" rotací, aby příliš nebrzdili ostatní. Takže vybírejte s rozmyslem. Pokud budete mít jakékoliv pochybnosti a otazníky tohoto druhu, nebojte se nás zeptat a (nejlépe) si s námi zatancovat na tančírně. Orientačně asi takto:

Začátečníci: Jednoznačně Basic Lindy hop 1 - je jedno, jestli začnete se slow nebo fast, můžete i paralelně oboje zaráz, pěkně se to doplňuje.

Středně pokročilí: Pokud jste se doposud převážně učili nové a nové figury, ať už na nějakém kursu nebo třeba z videí na internetu, zatím moc do hloubky neřešíte techniku párového tance a volnou improvizaci, tancujete převážně jen s jedním partnerem (nebo s nějakým omezeným okruhem předem známých partnerů) a tancovat s někým "cizím" vám dělá trochu problémy, bude nejspíš nejlepší volba začít poctivě úrovní basic (a pak klidně skočit třeba rovnou do advanced). Pokud tomu nevěříte a máte pocit, že určitě "máte na víc", přečtěte si ještě jednou popis k úrovni basic a intermediate. — Naopak, pokud jste se naučili tancovat spontánně na tančírně, zatancujete si výborně s kýmkoliv a ani nevíte co, ale chybí vám variace, můžete zkusit i rovnou intermediate, ale s takovýmito lidmi se setkáváme opravdu velmi ojediněle a bude lepší se s námi radši ještě poradit ;-) — No a pokud jste absolvovali a zvládli všechny naše basic kursy, tak samozřejmě jakýkoliv intermediate, případně můžete zkusit i nějaký advanced.

Pokročilí: Pokud už tancujete nějakou dobu, chodíte pravidelně na tančírny, byli jste třeba i na nějakém pokročilejším zahraničním worshopu atd., nemáte problém si zatancovat nějaké jednodušší věci (swing out + nějaké variace, charleston + variace, 6-count, 8-count atd.) v podstatě s kýmkoliv, můžete se naučit nějaké nové pokročilejší techniky v některém z kursů úrovně advanced.